📅Król bez swojej korony to nie król! Jak zatem prezentowały się polskie korony? Czy nadal możemy je podziwiać? Już spieszymy z informacjami👑!
Koron było wiele - każda na inną okazję. "Korona Chrobrego" była używana podczas koronacji już od XIV wieku. Ostatnim, który miał zaszczyt założyć ją a głowę był Stanisław August Poniatowski. Wysadzana był drogocennymi kamieniami, takimi jak rubiny, szafiry czy szmaragdy. Była jednak zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Co zatem dla pań? "Korona królowych" była mniejszą wersją "Korony Chrobrego" używaną w tym samym celu. Jej zdobienia były jednak skromniejsze od "wersji królewskiej". Myślicie, że to już wszystko? Nie, królowie używali również: innych koron:
- Korona Homagialna (to w niej król przyjmował hołdy)
- Korona Węgierska (korona koronacyjna Stefana Batorego)
- Korona Szwedzka (korona koronacyjna Wazów, dziedziczona z władcy na władcę. Niestety po przegranej wojnie z cesarzem Napoleonem I, zbankrutowany król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zarządzeniem z 17 marca 1809 roku rozbić i przetopić polskie regalia królewskie. W 1811 roku przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano.