Jan Suszczyński
1 minut czytania
01 Mar
01Mar

📅Dzisiaj trochę o nieudanych kolonialnych "zapędach" Włochów. 

1 marca 1896 roku niedaleko miejscowości Adua w północnej Etiopii doszło do starcia zbrojnego między oddziałami włoskimi, a cesarzem Menelikiem II. Zapytacie pewnie co w 1896 roku robili w Etiopii Włosi. Już tłumaczymy! 

Chcąc pozyskać dla siebie choć trochę terenów kolonijnych Włochy postanowiły dołączyć do kolonijnego wyścigu państw europejskich. Niestety z racji problemów wewnętrznych na starcie pojawiły się bardzo późno, a tereny w Afryce w dużym stopniu zajęły już Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Portugalia czy Belgia. W latach 1879-1883 włoska kompania żeglarska Rubattino podpisała umowy z sułtanem Assabu, systematycznie wykupując ziemie w rejonie cieśniny Bab el-Mandeb. Tak w 1882 roku Włochy przejęły kontrolę nad portem Assab, a potem Massaua, który był obiecany przez Brytyjczyków Etiopii. Włosi nie zwalniali w swojej sukcesji i zaczęli okupować miasta prowincji Tigraj. To całkowicie wyczerpało cierpliwość Etiopczyków. Doszło do wielu potyczek, lecz Etiopia walcząca na 3 frontach (walczyła również z sąsiadującymi plemionami) musiała przystać na warunki pokojowe. Ówczesny cesarz Etiopii Jerzy IV podpisał obustronny rozejm, który na jakiś czas załagodził stosunki między Włochami a Etiopią Niestety po pół roku pokojowe stosunki zostały zerwane. Etiopczycy zauważyli, że ich wersja dokumentu nieznacznie różni się od wersji Włoskiej. W traktacie słowo "może" zastąpiono słowem "zgadza się", co pozwoliło Włochom na stworzenie z Etiopii ich własnego protektoratu. Wybuchła wojna, do której Włosi podeszli z bardzo pewnym nastawieniem, lekceważąc przy tym wroga. 

Armia Menelika II, który przejął posadę cesarza po Jerzym IV była dobrze wyposażona. 40 dział i 38 tysięcy karabinów, a do tego nowoczesne i szybkostrzelne hotchkinsy dostarczone przez Francuzów. Dobre wyposażenie i przewaga liczebna Etiopii zwyciężyła nad zgubną pewnością i nieznajomością terenów przez siły ekspedycyjne Włoch. Około godziny 18:00 Włosi ponieśli druzgocącą klęskę pod Aduą. Zwycięstwo podniosło prestiż Etiopii na arenie międzynarodowej. Dopiero w 1935 roku Benito Mussolini anektował Etiopię.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.