Jan Suszczyński
1 minut czytania
28 Feb
28Feb

📅Na czym polegał fenomen hiszpańskich konkwistadorów? Czemu Aztekowie tak łatwo zostali przez nich pokonani? Jak powstał Meksyk? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania, przybliżając Wam wydarzenia sprzed 28 lutego 1525 roku, w którym stracono ostatniego władcę Tenochtitlánu - Cuauhtémoca. Tenochtitlán był stolicą państwa Azteków i w języku nahuatl oznacza „Miejsce Owocu Kaktusa” lub „Kaktusowa Skała”. 

Podbój Azteków jest uznawany za początek hiszpańskiej konkwisty. Oprócz broni palnej pogrom wśród Azteków siały... choroby! Hiszpanie "przywieźli" ze sobą wiele chorób, na które posiadali już nabytą odporność - w przeciwieństwie do rdzennych mieszkańców. Często Aztekowie poddawali się bez walki, ponieważ mylili konkwistadorów z bogami. Lśniące pancerze, pióra na hełmach i "magiczna broń" czyli karabiny i pistolety były czymś niesamowitym dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Dodajmy tutaj, że Hiszpanie nie działali sami. Historie o tym, że Herman Cortes - dowódca 600 konkwistadorów sam podbił państwo Azteków są błędne. Konkwistadorom pomagał lud Tlaxcallan, który był w stanie wojny z Aztekami. 

Zajęty przez Corteza Tenochtitlán został w dużej części zniszczony, a na jego gruzach wybudowano Meksyk - ten sam, który istnieje do dzisiaj. Szacuje się, że siły Azteków podczas oblężenia Tenochtitlan liczyły ok. 200-300 tys., a hiszpańskie wraz z sojusznikami ok. 60-100 tys. Po zdobyciu miasta stracono jego ostatniego władcę - Cuauhtémoca. Tak zakończył się podbój azteckiego imperium.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.