Jan Suszczyński
1 minut czytania
23 Feb
23Feb

🗓️ 23 lutego przypada 78 rocznica zakończenia okupacji niemieckiej i działań wojennych w Poznaniu. Tego dnia skapitulował ostatni niemiecki garnizon, a Twierdza Poznań została przejęta przez rosyjskie oddziały. Poznań już od kilku miesięcy przygotowywany był przez Niemców do roli fortecy. Raport bojowy dla Poznania ogłoszono 20 stycznia 1945 r. Zacięte boje o miasto rozpoczęły się 25 stycznia. Najszybciej zajęto dzielnice południowe i zachodnie, tzn. Dębiec, Górczyn, Wildę, Łazarz, Grunwald, Jeżyce. Do centrum miasta wojska radzieckie dotarły 5 lutego. 16 lutego 1945 r. Armia Czerwona stanęła naprzeciw Cytadeli, ostatniego punktu oporu. W celu przyspieszenia jej zdobycia dowództwo radzieckie wyraziło zgodę na werbunek i mobilizację do pomocy cywilnej ludności polskiej. Zasilone przez Polaków radzieckie oddziały wieczorem 20 lutego zaczęły budować przeprawę przez fosę. Generalny szturm w nocy z 22 na 23 lutego doprowadził do zakończenia walk. 23 lutego o godz. 6 Cytadela poddała się. 

Jak interpretować wkroczenie i "wyzwolenie" przez Armię Czerwoną Poznania? Czasownik "wyzwalać" wg Słownika Języka Polskiego oznacza: "wyzwolić — wyzwalać: 

1. «przywrócić wolność, niezależność» 

2. «uwolnić z czegoś krępującego ruchy» 

wyzwolić się — wyzwalać się: 

1. «odzyskać wolność, niezależność»" 

Czy Poznań w 1945 roku został rzeczywiście "wyzwolony"? Czy przeszedł tak naprawdę z rąk jednego brutalnego reżimu do drugiego? 

Więcej informacji na ten temat można przeczytać między innymi w: 

Centralne Archiwum Wojskowe, sygn. III-2.251, Raport kpt. Juliusza Bardacha do Szefa Oddziału Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego lub w książce Wojciecha Jamroziaka i Kazimierza Młynarza „Z lat okupacji. Wspomnienia Wielkopolan o życiu codziennym 1939-1945”, a także w książce Czesława Łuczaka „Dzień po dniu w okupowanym Poznaniu”

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.