Jan Suszczyński
1 minut czytania
21 Feb
21Feb

📅Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku. 

Dzień ten przypomina o różnorodności językowej i konieczności ochrony języków ojczystych, przez które się identyfikujemy. Zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące. Współcześnie na świecie używanych jest ponad 6 tysięcy języków, ale do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce zagrożone są między innymi kaszubski i łemkowski, a także język wilamowski. Język polski jest trudny nie tylko dla cudzoziemców. Specjalnie dla Was wybraliśmy kilka łamańców językowych, które mogą sprawić kłopoty także Polakom. Trudne? Sprawdźcie się! 🧐🤓😲 

Na początek rozgrzewka - krótkie i nieco dłuższe znane łamańce językowe po polsku. 

✅ W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. 

✅ Czy się Czesi cieszą, że się Czesio czesze? 

✅ Czy Tata czyta cytaty z Tacyta. 

✅ Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny. 

✅ Chłop pcha pchłę, pchłę pcha chłop. 

Skoro już się rozgrzaliśmy z łatwymi łamańcami językowymi, to czas wejść poziom wyżej. 

❌ Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a trzecia łzy trze? 

❌ Matka tka tak, jak tkaczka tka, a tkaczka tka tak jak matka tka! 

❌ Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie. 

❌ Przez przemyską pszenicę przeszła przemycona przez przaśną przełęcz przeorysza przedniego zakonu. 🤪😵

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.