📅Czy wiedzieliście, że pierwszy w dziejach kinematografii film, miał aż dwie minuty! 😂 Był krótszy niż blok reklamowy przed dzisiejszymi filmami w kinie. 😅 Nosił tytuł "Wyjście robotnic z fabryki Lumière'ów".
13 lutego 1895 r., bracia Lumière opatentowali kinematograf, wnosząc tym samym wielki wkład w rozwój sztuki filmowej. To wynalazek, który zrewolucjonizował kulturę. Kinematograf – bo o nim właśnie mowa – umożliwiał projekcję ruchomych obrazów w obecności wielu widzów. W kinematografie zastosowano mechanizm znany m.in. z maszyny do szycia. Umożliwiał on płynne przesuwanie taśmy filmowej (z prędkością 16 klatek na sekundę), co zwiększało ostrość wyświetlanych obrazów. Należy dodać, że urządzenie skonstruowane przez francuskich wynalazców było o wiele lżejsze od maszyny Edisona. Ważyło zaledwie 4 kg przy 500-kilogramowym kinetoskopie. Pierwsza publiczna projekcja filmów odbyła się 25 stycznia 1896 r. Widzom zebranym w Salonie Indyjskim paryskiej Grand Café zaprezentowano krótkie kilkudziesięciosekundowe obrazy, m.in.: „Wyjście robotników z fabryki” oraz „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”. W seansach wzięło udział 35 osób. Za możliwość uczestniczenia w tym dziejowym wydarzeniu każda z nich zapłaciła po jednym franku.
W tym samym roku polski wynalazca Kazimierz Prószyński, o którym Louis Lumière miał powiedzieć „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”, wyreżyserował, zarejestrował i wyprodukował obraz uznawany za pierwszy polski film fabularny: „Powrót birbanta”.