📅 Czy kojarzycie te słowa? "lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!"? 20 września rozpoczęła się bitwa nad Niemnem, która zakończyła się zwycięstwem Polski. Był to drugi zasadniczy sukces militarny Wojska Polskiego w kontrofensywie przeciw Armii Czerwonej po Bitwie Warszawskiej i to właśnie z tego okresu pochodzi ten cytat.
Nad Niemnem wojska Piłsudskiego zadały Sowietom ostateczny, decydujący i nokautujący cios, przypieczętowując zwycięstwo w wojnie polsko–bolszewickiej. Wojska Piłsudskiego liczyły 70 tysięcy żołnierzy. Przewagę liczebną mieli więc Sowieci. Dysponowali siłą około 114 tys. ludzi. Byli jednak gorzej wyposażeni i uzbrojeni. Brakowało im również elementu, w który Polacy byli dobrze świetnie zaopatrzeni – silnego morale. Walki zakończyły się zupełnym popłochem Rosjan. Do polskiej niewoli trafiło aż 10 tysięcy żołnierzy, 25 dział, dwa tysiące wozów bojowych, 52 karabiny maszynowe, ponad setka koni.
18 października Piłsudski wystosował do swoich żołnierzy ostatni rozkaz w tej wojnie:
"Żołnierze! Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną, możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swojego obowiązku. Kraj co w dwóch latach potrafił wytworzyć takiego żołnierza, jakim wy jesteście, może spokojnie patrzeć w przyszłość. Dziękuję Wam raz jeszcze."