Półwysep Szyja to miejsce, które wymaga ciągłych badań i analiz. Ostatnia duża wyprawa archeologiczny odbyła się tutaj w latach 1961-1969. Zważając na ciągły postęp technologiczny dalsze badania są wręcz wskazane i mogą przynieść wiele nowych informacji, które pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć jak mogła wyglądać historia grodów w Bninie.
Obecnie na terenie półwyspu trwają prace związane z przygotowywanym, przez władze miasta i gminy, planem zagospodarowania tego terenu. Stowarzyszenie Pasjonat czynnie uczestniczy w całym procesie przywracania pamięci o Półwyspie Szyja w Bninie poprzez różnorodne działania edukacyjne organizowane wspólnie w władzami. Jan Suszczyński - przedstawiciel naszego Stowarzyszenia przygotował specjalne broszury informacyjno-edukacyjne, z którymi można zapoznać się na dole artykułu. Dodatkowo, Stowarzyszenie Pasjonat, przeprowadziło event pod nazwą "Spacer z Pasjonatem - tajemnice grodzisk w Bninie", które miało na celu przybliżanie wszystkim zainteresowanym historii grodów w Bninie w ciekawy i "namacalny sposób", poprzez spacer po półwyspie z Pasjonatem oraz wystawę historycznego sprzętu i ekwipunku wojskowego z czasów wczesnego średniowiecza.
Równolegle z pracami planistycznymi i kampanią edukacyjną trwają badania archeologiczne, prowadzone przez wydział historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierownictwem dr. Jana Romaniszyna. Studenci prowadzący badania w Bninie wykorzystują najnowocześniejsze przyrządy, dzięki którym odkryto wiele interesujących obiektów.
Jednym z nich jest duża anomalia, uzyskana w trakcie badań georadarem. Na wschodnim wale grodu wklęsłego, (patrz zdjęcie poniżej) odkryto pozostałości dużego obiektu. Za naszej rozmowy z Panem Janem Ramaniszynem wynika, że są to prawdopodobnie pozostałości bramy wjazdowej do grodu. Jeśli ta teoria się potwierdzi, trzeba będzie znacząco zmienić sposób postrzegania komunikacji i obronności Półwyspu Szyja w Bninie.