📅Historia wciąż kryje przed nami wiele tajemnic... Jedną z nich jest zagadka Rudolfa Hessa, jednej z najwyżej postawionych osób III Rzeszy, zaraz po Adolfie Hitlerze.
Hess towarzyszył Fuhrerowi już od początku jego "kariery" politycznej. Po objęciu władzy przez NSDAP Rudolf stał się przewodniczącym Centralnej Komisji Politycznej NSDAP, a w 1933 zastępcą Adolfa Hitlera. W III Rzeszy zawsze był numerem dwa, przez co cierpiał na kompleks niższości (ujawniły to badania lekarzy w trakcie procesu w Norymberdze). W 1939 roku Hitler rozważał zawarcie pokoju lub porozumienia z Wielką Brytanią. Jak wiemy plany nigdy nie doszły jednak do skutku. Rudolf Hess widząc, że pokój z Brytyjczykami coraz bardziej się oddala zdecydował się na szaloną misję. 10 maja 1941 roku wystartował z lotniska w Augsburgu zmodyfikowanym Messerschmittem Bf 110, z dwoma dodatkowymi zbiornikami paliwa, kierując się do Szkocji. Jaki był cel tajnej misji? Do dzisiaj historycy spierają się co do prawdziwego powodu wyprawy zastępcy Adolfa Hitlera:
- Hess zwariował, czego przyczyną mogło być długotrwałe leczenie (w Norymberdze uznano, iż cierpi on na amnezję),
- Zastępca Hitlera został zwiedziony przez wywiad aliancki, sądząc, iż odnajdzie przeciwników Churchilla, - Hess liczył na to, iż poprzez dotarcie do Wielkiej Brytanii zdoła porozumieć się z politykami brytyjskimi i namówić ich do zakończenia wojny.
Ostatecznie Rufolf Hess został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Wielkiej Brytanii. Hitler po odkryciu, że został zdradzony całkowicie wymazał Hessa z historii III Rzeszy. Po zakończeniu działań wojennych Hess został osądzony przez Trybunał Wojskowy w Norymberdze. W 1946 roku zapadł wyrok skazujący byłego zastępcę Hitlera na dożywotnie więzienie. Hess został umieszczony w więzieniu Spandau, gdzie pozostał do końca życia. Zginął w 1987 roku popełniając samobójstwo, wieszając się w swojej celi.