📅16 lipca 1625 roku uruchomiono pierwszą na Dolnym Śląsku regularną linię poczty konnej zwyczajnej na odcinku Wrocław-Praga-Wiedeń. Utworzono również urząd naczelnego poczmistrza Wrocławia. Wcześniej np. za panowania Stefana Batorego, w roku 1583 wprowadzono jednolitą taryfę za przesyłki listowe w kraju. Co ciekawe, cena zależała od wagi, a nie od odległości (tak jak np. w Anglii). Znaczący rozwój poczty polskiej zawdzięczamy Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który tworzył nowe urzędy, ujednolicił opłaty, tworzył nowe połączenia oraz polepszał komfort przewozu pasażerów.
W ramach ciekawostki zamieszczamy też kilka "Prawideł zachowania się pocztylionów w Roku Pańskim 1827":
§ 24 Jeżeli pocztylion siedzi na wypakowanym wozie, niewolno mu z fayki palić, zgoła, chociaż na koniu iadąc, tytuniu po wsiach, miastach i.t.d. palić niepowinien.
§ 51 Każdy pocztylion, któryby przez nieszczęśliwy iaki wypadek stał się niezdolnym do dalszey służby, pewnym być może, iż w miarę okoliczności wzgląd na niego miany będzie.
§ 27 Przy zatrzymaniu się na drodze, konie i wozy bez dozoru stać nie powinny. Skoro tylko jest ieden wóz z pocztylionem, ten powinien wozu pilnować i kazać sobie podawać, czego potrzebuje.