MG08/15, czyli siła rażenia Kompanii Kórnickich w Powstaniu Wielkopolskim

Każdy kto choć trochę zna historię naszego kraju wie, że odpowiednie przygotowanie, dobre wyszkolenie i duża ilość uzbrojenia były jednymi z wielu czynników, które sprawiły, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku zapisało się na kartach historii jako jeden z nielicznych zwycięskich zrywów niepodległościowych.

Na ówczesnym polu walki siła rażenia miała ogromne znaczenie. Przytłaczający ogień ciężkich karabinów maszynowych mógł niekiedy zatrzymać pochód nieprzyjacielskich wojsk na długie tygodnie. Popularne CKMy (ciężkie karabiny maszynowe) miały jednak jedną najważniejszą wadę - były bardzo mało mobilne. Odpowiedzią na powstały problem były lekkie karabiny maszynowe takie jak opisywany w dzisiejszym artykule karabin MG08/15.

Kompanie Kórnickie - powstańcy z Kórnika i Bnina walczący w Powstaniu Wielkopolskim, a później w strukturach Armii Wielkopolskiej, używali takiej broni, posiadając nawet własną sekcję lekkich karabinów maszynowych. Stowarzyszenie Pasjonat dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Zakłady Kórnickie wykonało replikę karabinu MG08/15, używanego przez powstańców z Kórnika i Bnina. Broń będzie kolejnym elementem naszych historycznych dioram w tematyce Powstania Wielkopolskiego, prezentowanych na różnorakich eventach i uroczystościach.

Jak wojacy z dzisiejszej gminy Kórnik zdobyli tą broń? Gdzie dowiodła swojej wartości bojowej? Jakie były parametry Maschinengewehr 08/15? Tego wszystkiego dowiecie się czytając poniższy newsletter! Zapraszamy do lektury.