Jan Suszczyński
1 minut czytania
28 Jun
28Jun

"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie" - Józef Cyrankiewicz.

28 czerwca 1956 roku, "czarny czwartek", to data, którą powinni znać wszyscy rodacy, a przede wszystkim każdy poznaniak. Tego właśnie dnia, rankiem, w Zakładach Przemysłu Metalowego. H. Cegielski Poznań (dawniej: Zakłady im. Stalina) wybuchł strajk, który szybko przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw ówczesnej władzy. Krwawo stłumiony protest ludności cywilnej był jednak swoistym "zapalnikiem" do dalszych wystąpień przeciwko władzy ludowej PRL. 

W trakcie naszej "rekonstrukcyjnej przygody" mieliśmy zaszczyt wziąć udział w niesamowitym wydarzeniu organizowanym specjalnie na 61 rocznicę wydarzeń "Czerwca 56". Był to rok 2017, jednak emocje i wrażenia są dzisiaj tak samo silne!Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz archiwalnego wydania TVP3 Poznań z obchodów 61 rocznicy, w tym także wydarzenia "Gala Sportów Walki "Poznański Czerwiec’56” zorganizowanego przez Fundację Wielkopolski Boks, a przygotowaną przez rekonstruktorów grupy "Poznański Czerwiec 56", z którą współpracowali członkowie naszego Stowarzyszenia! Ring ustawiony został w hali W-7 poznańskiego „Ceglorza” – tam, gdzie rozpoczął się Poznański Czerwiec. Zaprezentowano fragmenty walk z mistrzostw Polski i spotkań międzynarodowych z pierwszych lat po II wojnie światowej. To duże przedsięwzięcie, pokazujące, w jak ciekawy i istotny sposób można upamiętnić dawne wydarzenia!

Pełna relacja pod linkiem: (początek naszej inscenizacji od 6:30 minuty)

https://poznan.tvp.pl/.../gala-sportow-walki-poznanski...

#Dziśwhistorii #Pamiętamy


Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.